Spevak Winery

TOTO JE NÁŠ PŘÍBĚH, PŘÍBĚH O LÁSCE K VÍNU. . .

Bylo nebylo, jeden šohaj potkal jednu děvčicu. Uprostřed doby komunistické, doby temna. Oba dva milovali kroje, hody, krojované zábavy, oba dva pocházeli z křesťanských farmářských rodin, oba dva byli snílci. On student zemědělské školy, obor vinařství, ona medička. Na jednom z jejich prvních rande cudně sdíleli, jaké práce na poli nebo ve vinohradu mají nejradši: on nejradši střihá hrozny, ona zase nejradši sklízí brambory. A hned do toho spadli, jakoby si byli určeni.

Krátce po svatbě, po odpromování z jejich univerzit a po dvouroční povinné vojenské službě začínají plánovat budoucnost a rodinu. Kdy a kde? Mají omezené možnosti: buď zůstat v srdci Moravy, bývalém Československu, nebo emigrovat za rodinou do Kanady. Ona chce odejít za svobodou, za železnou oponu, on ale rozhodne: zůstává se doma. V Kanadě přece nejsou žádné vinohrady (aspoň je o tom přesvědčen). Když někdo vyroste ve Velkých Bílovicích, největší vinařské vesnici v dnešní České Republice, když je někdo zvyklý na neustálou práci ve vinohradech a s vínem, je to příliš silné pouto na to, aby se dalo jen tak lehce a natrvalo zlomit.

A tak po dalších 18 let, on si našel svoji svobodu v otevřených rádcích jeho vinohrádku nebo když zapustil ruce do země, kterou pečlivě obdělával, nebo když si v kruhu přátel a rodiny vychutnával produkt jeho práce – výborné víno. Ona našla své štěstí v tom, že podporovala splnění jeho snů. A vychovávala jeho čtyři děti.

A pak konečně, v roce 1993, se oficiálně zrodilo jejich “páté” dítě – podnik Vinařství Spěvák (i když určitě ne páté kolo u vozu Vinařství Spěvák smile).

František a Marie, základní kameny vinařství Spěvák

 

O čtvrt století později, František a Maruška jsou stále silní a stabilní partneři. Františkova vize a zkušenosti se zformovaly do unikátního a úspěšného vinařství.

 

František vystudoval Mendelovu Univerzitu v Brně, Zemědělskou fakultu, Ústav vinohradnictví a vinařství. Měl to štestí, že studoval pod obrovskou kapacitou, profesorem Vilémem Krausem, který je dodnes ve vinařské komunitě znám jako odborník, učitel a expert na vinohradnictí a vinařství. František pak pracoval 18 let jako hlavní agronom v JZD Ratíškovice. A po práci a o víkendech se plně věnoval svým vinicím a přípravě půdy na vysazovaní nových vinohradů. A hlavně, jako věčný student se neustále vyvíjel a učil nejenom sebe, ale predevším novou generaci vinařů, která se mu v rodinném hnízdě líhla.

František: “Na naše vinice a víno myslím od rána do noci, 365 dnů v roce. Ráno se vždycky budím brzy, takže zvládnu podělat moře práce předtím, než náš den ve vinařství začne naostro. Ale díky moji milované ženušce, dělám to, co mám rád. Moje práce je můj koníček a to je hned po zdraví ten největší dar. Mám obrovské štěstí!”

To, že říká pravdu, jde jasně vidět, když mu nasloucháte během jedné z jeho mnoha řízených degustací. Jeho zapálení pro věc a hluboké znalosti vína v kombinaci s vypravěčským talentem (v moravském nářečí) vás bude bavit víc než silvestrovské vysílání. Ochutnávka desítek různých druhů odrůd bílých i červených vín, od lehkých, svěžích vín, po plná a těžké červená vína, od ušlechtilých po nově rezistentní odrůdy, vám velmi rychle uteče.

 

 

 

Maruška (se smíchem): “No, on opravdu myslí na víno kudy chodí. A má velké štěstí, že já mám ráda víno stejně tak jako brambory!” smile

Maruška, úžasná kuchařka a pekařka v jednom, přispívá k řízeným degustacím svými poctivými domácími výrobky z kuchyně, většinou domácím kváskovým chlebem, paštikami a nakládaným křenovým zelím.

 

 

David, první syn, přebírá štafetu ve Vinařství Spěvák. David vystudoval Střední Vinařskou školu ve Valticích a poté se vydal na zkušenou v konkurenční vinařské firmě, tak aby si přinesl zpět do Vinařství Spěvák nové zkušenosti a poznatky. Se svojí manželkou Janou a dcerami Káťou a Bárou se David usadil nedaleko Vinařství Spěvák.

František junior se narodil stejný rok jako Vinařství Spěvák a tak doslova vyrůstal ve vinohradu. Poté šel ve stopách svého bratra a také vystudoval Střední Vinařskou školu ve Valticích a brzy stal se stal nezbytnou součástí našeho týmu.

A co zbytek rodiny Spěvákových?

 


Kristýna a Jan Vacenovští

Kristýna je mladší dcera Františka a Marušky, je oblíbená paní učitelka nejen na základní škole, ale i mezi jejími početnými soukromými studenty. Spolu s jejím manželem Honzou se aktivně zapojují do mnoha aktivit kolem vinařství, tam kde je zrovna jejich pomoc potřeba od sezonních prací po logistiku a organizaci vinařských akcí.

Deon a Veronika Wills

Veronika, nejstarší dítě, rozrostla naši rodinu daleko za hranice tradic. Usadila se v Novém Světě a se svým manželem Deonem a dcerami Kristy and Eliškou. Jejich role padá do exportních aktivit a lokální distribuce vína Spěvák ve statě Massachusetts v USA.

To je náš mezinárodní Team!
Dream Team Spěvák!

A to není zdaleka všechno. Máme mnoho dalších pomocníků, kteří podporují Vinařství Spěvák v mnoha formách, hlavně sezonních.

Obrovské díky vám všem!

Kvalitu garantuje Vinařství Spěvák

Ozvěte se nám kdykoli, rádi vám pomůžeme najít vaše víno. Zašleme poštou nebo po domluvě doručíme osobně.

Kontakt

Vinařství Spěvák
Horní huť 1485
696 03 Dubňany
Česká Republika

Telefon: +420 774 446 079
Email: info@vinarstvispevak.cz

Řízená degustace - dle dohody

Pro ty přespolní, máme přímou distribuční síť ve statě Massachussetts, USA.
Více informací na www.willsinternational.com.

Zůstaňme v kontaktu!
Aktuálni informace a zajímavosti ze života Vinařství Spěvák v srdci moravského Slovácka s vámi pravidelně sdílíme na Facebooku a Instagramu. Staňte se členem naší rozvětvené rodiny – přidejte si nás na seznam, abyste dostali aktuální cenovou nabídku, přednostní informace o nově přistupných vínech a slevové akce.

1 + 7 =