Spevak Winery

TOTO JSOU NAŠE VÍNA, TOTO JSME MY, JAK NÁS ZNÁTE. . .

Tak tady to začíná být zajímavé. Vinařství Spěvák má tolik různých druhů vín!

Nepředpokládáme, že někteří lidé si zamilují všechna naše vína. Ale víme, že všichni si zamilují alespoň některá vína od nás.

Vinařství Spěvák sudy

František: “Kromě typického rozdělení na bílé a červené, víno s přívlastkem nebo zemské, máme spoustu specifických druhů vín: růžové, klaret, Frizante, Fitko víno (s velmi nízkým obsahem cukru), Letní víno, různá Cuvée a červená vína dozrávající ve francouzském dubu.”

David: “Produkujeme poměrně limitované šarže jednotlivých odrůdových vín (v některých případech i pod 1000 lahví na šarži). Je to proto, že chceme, aby si každé odrůdové víno zachovalo svůj příběh, a baví nás sledovat, jak se ten příběh mění během dozrávání. Některé ročníky, včetně 2020, jsou hodně náročné: začátek může být slibný, ale pak se počasí změní v deštivé a bahnité týdny, kdy je strašně těžké se vůbec z vinohradu dostat, protože vám traktor naložený čerstvě posbíranými hrozny zapadl do ornice.”

Krátký náhled do našich odrůdových vín

Nově vyšlechtěné odrůdy:
Ananasové, Hibernal, Kerner, Malverina, Mery, Merzling, Solaris, Rubinet, Cabernet Cortis, Cabernet Moravia, Orion, Muskaris, Dornfelder, Pálava, Nitra

Ušlechtilé odrůdy:
Čerzecké kořenité, Hedvábné zelené, Neuburg, Chardonnay, Irsay Oliver, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Müller Thurgau, Sauvignon blanc, Tramín bílý, Traminer červený, Veltlínské bílé, Sylván, Muscattel, Delaware, Rulandské šedé, Rulandské bílé, Rulandské červené, Frankovka, Merlot, Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon.

Všechny mají společného jmenovatele: všechny jsou vypěstovány v našich vinohradech, jsou kvalitní a pouze v omezených množstvích. Všechny jsou jedinečné svým způsobem. Pokud bychom chtěli alespoň obecně popsat charakter našich vín, což se nám zdá poměrně nereálné, tak by se to asi dalo vyjádřit takto: intenzivní ovocný buket (často najdeme zelené, citrusové, tropické nebo peckové ovoce u bílých vín; u červených to je červené a černé ovoce) s květinovým (někdy i travnatým) podtónem, který se krásně protahuje do chuťových charakteristik vína. Díky našemu šetrnému přístupu během vinobraní, kdy pečlivě sledujeme stupeň fenolické zralosti a cukernatosti hroznů, mají naše vína vždycky dostatek kyselinky (a tříslovin u červených vín), která dává vínu potřebnou strukturu a rovnováhu, a díky nimž jsou mnohá naše vína vhodná pro delší skladování na láhvi. Zkrátka my máme rádi vína osvěžující, lehce pitelná, hravá a zajímavá. Tak je také vyrábíme.

Ano, víme, je toho hodně!

Najděte si své víno!

 

Abychom vám to ulehčili, máme pro vás seznam vín, které mají naši rodinní příslušnici úplně nejradši (a které bychom si radši vypili sami).

František: “Já nemám žádné oblíbené víno, mně chutná každé čisté, harmonické víno od Spěváka (smích). A baví mé sledovat, jak se to víno vyvíjí a mění. Je to živý organismus ve sklepě i na láhvi a je krásné být součástí tohoto procesu.” Nejradši dělá horizontální degustace – ochutnávky jedné odrůdy, ale v různých ročnících. Tak to nám moc nepomůže, můžeme jen doporučit, abyste si zamluvili degustaci s Františkem (a nechali si na ni dostatečný časový prostor).

Maruška: “Teď zrovna mě moc baví Frizante a růžové víno z nové odrůdy Nitranka. Obě dvě mají krásný ovocný buket, jsou osvěžující a mají dlouhý finish.” Maruška vždycky inklinovala k osvěžujícím lehkým vínům, ale v poslední době hledá ta, která snoubí lehkost s přítomnost antioxidantů a flavonoidů (jelikož pomáhají s korekcí mikro-vrásek), které jsou hlavně k nalezení v červených odrůdách. Růžové víno je v tomto ohledu ideálním kompromisem.

David: Podobně jako František, David nemá svého favorita. Ostatně bylo by to nefér – dalo by se to přirovnat k rodiči, který vyzdvihuje jedno ze svých početných dětí. Takže David má opravdu rád celou plejádu vín.

František junior: Mladá krev potřebuje jen mladé víno! František Junior si hlavně užívá lehká bílá vína, s nízkou kyselinkou, nízkým alkoholem a zbytkovým cukrem. 2020 Sylvánské zelené, Sauvignon a Rulandské šedé jsou jeho novými favority.

Jana: “Já mám v létě ráda svěží bílé a vychlazené růžové. Nebo střik na terase. A v zimě červené, ale zas ne moc tříslovin, musí to být tak akorát, což je většinou Portugal. A když je už moc zima, tak pěkné hutné červené, např. Burgundské červené mě potěší.”

Kristýna: Kristy miluje starorůžovou barvu, a to taky ovlivňuje její výběr vín. Rosé z Cabernetu Cortis s vůní a chutí lesních malin, medově nasládlými tóny, ji pomůže vždy, když ji honí mlsná.

Jan: Honza miluje sladké v jakékoliv podobě a to včetně vína. Ale pouze bílého vína. Čím dražší, tím lepší. Honza se tedy orientuje hlavně na výběry a bobulové výběry z hroznů, harmonická, plná a aromatická vína. Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a samozřejmě Chardonnay patří do této kategorie.

Deon: Deon se zamiloval do Hibernalu, který byl jedním z prvních vín, které ochutnal na jeho historicky první návštěvě České Republiky. Deon je hodně citlivý na zasíření ve víně, které mu způsobuje migrény, a proto se vínu obecně vyhýbal. Až do té doby co potkal Veroniku, a tím pádem Vinařství Spěvák. A to je také jeden z důvodů, proč se rozhodl umožnit přístup k tomuto čistému vínu svým spoluobčanům v USA. Pokud nemá po ruce Hibernal, rád si dá cuveé Chardonnay a nové moravské odrůdy Vesna. Toto krásné víno s buketem po limetce a ovocité chuti, s harmonickým reziduálním cukrem, je perfektní kombinanací pro každý den.

Veronika: “Tak já jsem vždycky inklinovala k bílým vínům kabinetního typu. Minerální, svěží vína s nízkým cukrem. Dnes už vím proč – snažím se být cukr free. Takže Fitko víno je víno přesně pro mě! Nemusím se cítit provinile, když si dám skleničku. A když si chci víno opravdu užít, tak se začínám propíjet k těžkým několikavrstevným červeným vínům. Baví mě sledovat ročníky, vliv Barrique, a sledovat jak se červené víno krásně otevírá jako kniha, před každým, kdo má zájem si ji přečíst. A v tom je krása červených vín. Ale někdy dělám výjimku a s chutí si dám úžasný Delaware (jsme přece jen a Americe) a nebo Ananasové víno. To jsou nádherná voňavá vína, která jsou pro mě jako desert.”

Výběr vín z Vinařství Spěvák

Sto lidí, sto chutí.
Co kraj, to jiný mrav.
Nechejte se inspirovat.

Najděte si své víno z Vinařství Spěvák!

Kvalitu garantuje Vinařství Spěvák

Ozvěte se nám kdykoli, rádi vám pomůžeme najít vaše víno. Zašleme poštou nebo po domluvě doručíme osobně.

Kontakt

Vinařství Spěvák
Horní huť 1485
696 03 Dubňany
Česká Republika

Telefon: +420 774 446 079
Email: info@vinarstvispevak.cz

Řízená degustace - dle dohody

Pro ty přespolní, máme přímou distribuční síť ve statě Massachussetts, USA.
Více informací na www.willsinternational.com.

Zůstaňme v kontaktu!
Aktuálni informace a zajímavosti ze života Vinařství Spěvák v srdci moravského Slovácka s vámi pravidelně sdílíme na Facebooku a Instagramu. Staňte se členem naší rozvětvené rodiny – přidejte si nás na seznam, abyste dostali aktuální cenovou nabídku, přednostní informace o nově přistupných vínech a slevové akce.

14 + 13 =