Spevak Winery

DOBRÉ VÍNO SE RODÍ NA VINICI, NE VE SKLEPĚ. . .

Věřte nám, je to tak. Dobré víno je hlavně o pěstování vína, ne o jeho výrobě.

David: “My vyrábíme víno pouze z našich hroznů. Na 100%. Máme kvalitní hrozen, takže víme, co jde do sklepa, tím pádem máme dobrý předpoklad toho, co vyjde ze sklepa ven.”

Ale vraťme se na začátek.

František: “Začínalo to kouskem země, půdou. Je to pro nás něco jako čisté prázdné plátno pro malíře. Nejdřív několik roků tu půdu obděláváme a dáváme do správné kondice, než se rozhodneme tam zasadit vinohrad. Musíme půdě porozumět, pochopit její přirozené složení, její potřeby. Půda musí být živá, musí dýchat. Dobré víno začíná a končí v půdě.

Následně hledáme ideální kombinaci: geologie, sklon, odtok vody, složení půdy, mikroklima, přístup. Všechny tyto faktory jsou brány v úvahu při výběru vhodného typu vinného keře pro danou půdu a lokalitu. Naše vinohrady jsou umístěny v různých terroir a ovlivňují je odlišné mikroklimatické podmínky, tím pádem si můžeme dovolit najít toho správného kandidáta.“

David: “Našim hlavním cílem je starání se o vinohrad udržitelnými postupy. Je to náročný úkol, a plníme ho kombinaci různých taktik: šetrný výběr vhodné nově vyšlechtěné odrůdy, která je rezistentní vůči houbovým a jiným chorobám, pozice tažňů, zelené práce ve vinohradu. Snažíme se ve vinohradu pomáhat přírodě jak to jde, udržením zdravé a živé půdy. Tomu napomáhá zatravnění řádků vinohradu, střídáním sadu a vinohradu, kde je to možné, mulčováním, přirozeným hnojením, využívaním vhodného hmyzu ve vinohradu. Tím se vybuduje přirozený ochranný ekosystém vinohradu (obsahující bohatou živou půdu, trávu, rostliny, stromy, keře a hmyz), který pak napomáhá jeho obranyschopnosti proti škůdcům. A to ve finále výrazně snižuje nebo úplně eliminuje potřebu intervenovat ve vinohradu chemicky.

 

 

Nalejme si čistého vína – udržitelné postupy při pěstování vinné révy jsou pro nás samozřejmostí.

A lidské ruce (některé pouze se čtyřmi prsty) pouze pomáhají vinohradu kdy a kde je potřeba. A to ostatní už je v rukou Božích.

Kde byste naše vinohrady našli? Všechny jsou na Moravě, podoblast Slovácko (4). Jsou strategicky rozmístěny v blízkém okolí Dubňan:

  • Milotice
  • Dubičák
  • Višicko
  • Mutěnice
  • Velké Bílovice

  Rozmístěni vinohradu je důležité nejen kvůli jednoduchému přístupu a co nejrychlejšímu transportu hroznu z vinohradu do vinařství, ale hlavně kvůli terroiru. A my máme to štěstí, že jsme ve středu těchto výjimečných lokalit.

  Podoblast Slovácko se nachází na jihovýchodním cípu České Republiky, na hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Relativně chladné kontinentální podnebí je svým charakterem podobné Alsasku ve Francii, Baden v Německu nebo Weinviertel v Rakousku, neboť se nachází ve stejné nadmořské výšce. A podobně jako v těchto vyhlášených oblastech, i na Slovácku existují faktory, které zmírňují toto chladné podnebí, a tím přispívají k tvorbě krásných strukturovaných vín. Slovácko je asi nejvíce známé díky svým suchým bílým vínům (Veltlínské zelené je nejčastěji vysazenou odrůdou stejně jako v Rakousku), ale také expresivní a komplexní červená vína (napr. Pinot Noir). Ale kromě těchto mezinarodních odrůd tu najdeme opravdu velké množství typických moravských odrůd a hlavně našich oblíbených novošlechtěnců. Některé z nich, např. Cabernet Moravia and Cabernet Cortis, byly vyšlechteny přímo tady u nás na Moravě a snad i proto se jim tu tak výjimečně daří.

  Mikroklimatické podmínky a terroir v blízkosti města Dubňany jsou naprosto jedinečné. Situované v povodí řeky Moravy v nízké nadmořské výšce (kolem 200 m.n.m) zde můžeme nalézt zvlněné kopce (lidově zvané Slovácké Toskánsko), pole a louky s nízkým zalesněním. Lehké černozemě absorbují teplo a sluneční energii v letních měsících, ale současně je příjemně ochlazována větry ze severovýchodu. Tyto faktory prodlužují vegetační období ve vinici do pozdního října, někdy i počátku listopadu. Některé z našich vinohradů jsou vysazeny na povrchu vyhaslé bahenní sopky, bohaté na vápenná ložiska. Jiné jsou na těžkých slínových půdách, které slouží zvláště v horkých letních měsících jako zásobárna vody.

  Ale ani tady to nekončí: Slovácko má něco, co nenajdete v Alsasku ani Baden. Těžká manuální práce ve vinohradech a na polích, víra v Boha a úcta k přírodě se po dlouhá století promítají do tradic, tanců, písní, křesťanských svátků a architektury, jenž jsou součástí každodenního života na slovácké vesnici. A láska k vínu se prolíná těmito tradicemi jako neviditelná nitka, pomáhajíc tyto tradice do dnešní doby poctivě dodržovat a spojujíc lidi v soudružnou komunitu. František a Maruška jsou toho také důkazem: seznámili se na krojovém plese, a dodnes jsou tradiční kroje a folklór neodmyslitelnou součástí jejich identity. A jelikož nesou takové specifické příjmení, nikoho nepřekvapí, že Františka často zastihnete ve vinohradu, jak si u práce zpívá svoji oblíbenou: “Od večera do rána, muzika nám vyhrává. A já pijem a já pijem dobré vínko z pohára.”

  František: “Půdu a vinice máme v opatrování jen na dobu určitou a musíme se o ně starat tak, abychom je mohli předat dalším generacím v pokud možno ještě lepším stavu.”

  František si uvědomuje, že má zase obrovské štěstí. Jeho syn ve vinohradnictví rád pokračuje. A je moc šikovný. František vidí, že každá generace přináší do vinohradnictví něco nového a užitečného: nové nápady, nove vize, nove technologie.

  Dnes, na celkových 10 hektarech vinic se pyšně tyčí desetitisíce hlav. Zdravé a vysoké vinohrady. A my jejich hrozny přeměníme na vína vysoké kvality. A to všechno s obrovskou dávkou lásky, jak my říkáme s LOL (Lots of Love)!

  Kvalitu garantuje Vinařství Spěvák

  Ozvěte se nám kdykoli, rádi vám pomůžeme najít vaše víno. Zašleme poštou nebo po domluvě doručíme osobně.

  Kontakt

  Vinařství Spěvák
  Horní huť 1485
  696 03 Dubňany
  Česká Republika

  Telefon: +420 774 446 079
  Email: info@vinarstvispevak.cz

  Řízená degustace - dle dohody

  Pro ty přespolní, máme přímou distribuční síť ve statě Massachussetts, USA.
  Více informací na www.willsinternational.com.

  Zůstaňme v kontaktu!
  Aktuálni informace a zajímavosti ze života Vinařství Spěvák v srdci moravského Slovácka s vámi pravidelně sdílíme na Facebooku a Instagramu. Staňte se členem naší rozvětvené rodiny – přidejte si nás na seznam, abyste dostali aktuální cenovou nabídku, přednostní informace o nově přistupných vínech a slevové akce.

  4 + 1 =